• José Luis López

Los finalistas de los XIV Premios Gaudí 2022 / Les i els finalistes Premis Gaudí

El pasado 25 de Enero, en un acto celebrado en el Auditorio de La Pedrera, tuve el placer de asistir a la lectura pública de las nominaciones de esta 14ª edición de los premis Gaudí de l'Acadèmia del Cinema Català.

Maria Molins y Francesc Orella fueron los encargados de anunciar las 28 producciones que se disputarán los galardones de la Academia del Cine Catalán el próximo 6 de marzo en la Sala Oval del Museo Nacional de Arte de Cataluña.



El passat 25 de gener, en un acte celebrat a l’Auditori de La Pedrera, vaig tenir el plaer d'assistir a la lectura pública de les nominacions d'aquesta 14a edició dels premis de l'Acadèmia. Maria Molins i Francesc Orella van ser els encarregats d'anunciar les 28 produccions que es disputaran els guardons de l'Acadèmia del Cinema Català el proper 6 de març a la Sala Oval del Museu Nacional d'Art de Catalunya.


Y así queda la clasificación de nominados finalistas / I així queda la classificació:


Mejor dirección de producción

Bàrbara Ferrer,

per EL VENTRE DEL MAR

Goretti Pagès,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

Albert Espel i Kostas Seakianakis,

per MEDITERRÁNEO

Bernat Rifé i Goretti Pagès,

per SIS DIES CORRENTS


Mejor sonido

I. Bonfill, O. Tarragó i M. Orts,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

E. Valiño, F. Ordoyo i Y. Praderas,

per MEDITERRÁNEO

A. Villavieja, E. Coderch i A. Manera,

per SIS DIES CORRENTS

D. Fontrodona, O.Tarragó, M. Bech, M. Orts, per TRES

Millor curtmetratge

ANIMAL SALVATGE,de Maria Besora

FACUNDA, de Marta Romero

FARRUCAS, d'Ian de la Rosa

L'ESTRANY, d'Oriol Guanyabens


Mejores efectos visuales

Lluís Rivera i Lluís Castells,

per BAJOCERO

Anna Aragonès,

per EL VENTRE DEL MAR

Raúl Romanillos i Míriam Piquer,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

Alex Villagrasa,

per MEDITERRÁNEO


Mejor maquillaje y peluquería

Montse Boqueras,

per CHAVALAS

Alma Casal,

per EL VENTRE DEL MAR

Sarai Rodríguez, Nacho Díaz i Benjamín Pérez,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

Barbara Broucke i Jesús Martos,

per LIBERTAD


Mejor vestuario

Alberto Valcárcel,

per EL AMOR EN SU LUGAR

Susy Gómez i Pau Aulí,

per EL VENTRE DEL MAR

Vinyet Escobar,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

Alba Costa,

per SIS DIES CORRENTS


Mejor dirección artística

Laia Colet,

per EL AMOR EN SU LUGAR

Susy Gómez,

per EL VENTRE DEL MAR

Balter Gallart,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

Marta Bazaco,

per SIS DIES CORRENTS


Mejor montaje

Bernat Aragonés,

per EL VENTRE DEL MAR

Mapa Pastor,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

Ana Pfaff AMMAC,

per LIBERTAD

Neus Ballús i Ariadna Ribas,

per SIS DIES CORRENTS


Mejor música original

Marcús JGR,

per EL VENTRE DEL MAR

Derby Motoreta’s Burrito Kachimba,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

Paul Tyan,

per LIBERTAD

Arnau Bataller,

per MEDITERRÁNEO


Mejor fotografía

Josep M. Civit i Blai Tomàs,

per EL VENTRE DEL MAR

Carles Gusi,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

Gris Jordana AEC,

per LIBERTAD

Kiko de la Rica,

per MEDITERRÁNEO


Mejor película europea

ANNETTE (França)

OTRA RONDA (Dinamarca)

QUO VADIS, AIDA? (Bòsnia i Hercegovina)

TITANE (França)

Millor pel·lícula per a televisió

BERENÀVEU A LES FOSQUES

FREDERICA MONTSENY, LA DONA QUE PARLA

TOCATS PEL FOC

UN MUNDO PARA JULIUS


Mejor película de animación

MIRONINS (LA PEL·LÍCULA)


Mejor película documental

BALANDRAU, INFERN GLAÇAT

EL NIÑO DE FUEGO

EL RETORN: LA VIDA DESPRÉS DE L'ISIS

UN BLUES PER A TEHERAN


Mejor actor secundario

Sergi López, per MEDITERRÁNEO

Àlex Monner, per MEDITERRÁNEO

Valero Escolar, per SIS DIES CORRENTS

Miki Esparbé, per TRES


Mejor actriz secundaria

Ángela Cervantes,

per CHAVALAS

Nora Navas,

per LIBERTAD

Vicky Peña,

per LIBERTAD

Anna Castillo,

per MEDITERRÁNEO


Mejor protagonista masculino

Roger Casamajor,

per EL VENTRE DEL MAR

Chechu Salgado,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

Eduard Fernández,

per MEDITERRÁNEO

Mohamed Mellali,

per SIS DIES CORRENTS


Mejor protagonista femenina

Vicky Luengo,

per CHAVALAS

Begoña Vargas,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

Maria Morera,

per LIBERTAD

Marta Nieto,

per TRES


Mejor guión

Agustí Villaronga,

per EL VENTRE DEL MAR

Clara Roquet,

per LIBERTAD

Neus Ballús i Margarita Melgar,

per SIS DIES CORRENTS

Juanjo Giménez i Pere Altimira,

per TRES


Mejor dirección

Agustí Villaronga,

per EL VENTRE DEL MAR

Daniel Monzón,

per LAS LEYES DE LA FRONTERA

Clara Roquet,

per LIBERTAD

Neus Ballús,

per SIS DIES CORRENTS


Mejor película en lengua no catalana

LAS LEYES DE LA FRONTERA

LIBERTAD

MEDITERRÁNEO

TRES


Mejor película

EL VENTRE DEL MAR

SIS DIES CORRENTS

TROS

VISITANT

48 visualizaciones0 comentarios